Multi Level Marketing Sektörünün Doğuşu

network marketingin doğuşuNetwork Marketing, tarihteki bilinen verilere baktığımızda ilk olarak Carl Rehnborg tarafından uygulanmıştır. Tavsiyenin gücünü kavrayan Carl Rehnborg, 1934’te bu mantıktan yola çıkarak California Vitamin Company şirketini kurar ve satışlara başlar. 1945’te ise Network Marketing mantığını çok daha iyi bir hale getirerek Nutrilite Products şirketini kurar.

Nutrilite firmasında distribütör olan Rich Devos ve Jan Van Andel, bu firmadan ayrılırlar ve Amway şirketini kurarlar. Günümüzün en köklü şirketi olan Amway, 1994 yılnda Türkiye Temsilciliğini kurarak faaliyet göstermeye başlar. Böylelikle Türkiye 1994’te Network Marketing ile tanışmış olur.

Zamanla kendi içinde birçok yenilik ve gelişme gösteren Network Marketing ticaret sistemini kullanan şirket sayısı oldukça artmış ve farklı farklı uygulama şekilleri türemiştir.

Network Marketing sektörünün doğuşu ile ilgili resmi veriler olsa da, Network Marketing modelinin doğuşu tam olarak bilinmemektedir, şahsi görüşümüm ise çekirdek fikrin çok ama çok eski yıllardan gelmekte olduğudur.

Reklamlar

, , ,

%d blogcu bunu beğendi: