Jim Dornan’ın Ardından

Doğrudan satış sektörüyle ilgisi olan herkes bir yerlerde “Network 21” ismini duymuştur mutlaka. Bazıları için bu neredeyse Amway ile eşanlamlıdır, bazıları içinse değil. Network 21, Ağustos ayının başlarında kurucularından Jim Dornan’ın ölümüyle tekrar gündeme geldi. Bu vesileyle bu hafta Jim Dornan’ı ve Network 21’i inceleyeceğiz, bu yapıyı daha yakından tanıyacağız.

Network 21, merkezi ABD’nin Atlanta kentinde olan bir kurum. 1989 yılında, iki Amway distribütörü olan Jim Dornan ve eşi Nancy Dornan tarafından kuruldu. Yaptıkları işi “Toplantılar, eğitimler, web aplikasyonları, multimedya ürünleri dahil olmak üzere, Amway Serbest Girişimcileri’nin kazançlı bir Amway işi kurabilmelerine yardımcı olacak ‘anahtar teslimi çözüm’ler sunmak” olarak tanımlıyorlar. Halen 35 ülkede ofisleri var. Türkiye’de de İstanbul’da bir ofisleri bulunuyor.

Jim ve Nancy Dornan, aslında Amway işine Network 21’i kurmadan çok daha önce, 1970 yılında başlarlar. Jim Dornan uçak mühendisidir, eşi ise dil ve konuşma terapisti. İkisi de bu maaşlı işlerinde mutlu değildirler ve kısa sürede Amway’deki işlerine odaklanırlar. Kızları doğduğunda Nancy evde kızlarına bakmaya başlar, Jim Dornan da 25 yaşındayken işinden ayrılıp tümüyle kendisini Amway işine verir. Bu arada da hayatlarında hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaşırlar. İkinci çocukları Eric, çok ciddi bir omurilik hastalığı olan spina bifida ile doğar. Bunun ardından çok büyük sağlık masrafları, borçlar ve Jim Dornan, Amway işine daha da bir hırsla sarılır. İşe başlamalarından dokuz yıl sonra Amway kariyer merdiveninde çok önemli bir mevki olan “Crown Ambassador” seviyesine ulaşırlar, borçlarını artık ödemişlerdir ve engelli oğullarını rahat ettirebilecekleri şekilde özel olarak tasarlanmış bir ev almışlardır.

Yukarıda da belirttiğim gibi Network 21 günümüzde 35 ülkedeki ofisleriyle dünyanın dört bir yanındaki ekip üyelerine destek olan, devasa bir “alt ekip organizasyonu”. O kadar büyükler ki, Network 21’in bir CEO’su, bir CFO’su ve birçok da kadrolu personeli var.  İşlerine destek olmak üzere çağdaş teknolojiden yararlanmayı ihmal etmiyorlar. 2005 yılında, yani bundan tam sekiz yıl önce Channel 21 adını verdikleri, sadece kendi üyelerinin girebildiği bir internet sitesi açtılar. O günden bugüne bu siteden, alt ekip üyelerine multimedya destekli eğitimler veriyor, bilgiler aktarıyorlar. Mobil aplikasyon sözcüğü doğrudan satış sektörünün önemli bölümünün sözlüğüne dahi girmemişken Network21, 2009 yılında üyeleri için kendi iPhone aplikasyonunu geliştirmişti.

Fakat yıllar içinde Network 21 etrafında oluşan imaj, o kadar da parlak değil. Network 21’in aldığı en büyük eleştirilerden biri, hazırlanan seminerlerin, eğitim programlarının, kitapların, CD’lerin yüksek sayılabilecek ücretler kaşılığında ekip üyelerine satılması. Bununla bağlantılı diğer eleştiri, bu ürünlerin satın alınmaları için üyelerin psikolojik baskı altında tutulmaları. Bir başka eleştiri ise Serbest Girişimciler’in satmaları gereken Amway ürünlerine programlarında gereken önemi vermemeleri.

Bu ve benzeri eleştiriler, Ocak 2006’da İngiltere’de Amway, Network 21 ve yine Network 21 gibi bir başka ekip organizasyonu olan BWW’nin üçüne karşı bir soruşturma açılmasına kadar gitti. Soruşturmanın ardından Nisan 2007’de İngiltere Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, mahkemeye başvurarak üç şirketin de faaliyetlerinin durdurulmasını talep etti. Pazarlıklar sonucunda BWW İngiltere’deki faaliyetini durdurmayı kabul etti. Network21 ise Amway’ın yapacağı bir soruşturmanın sonuçlarını kabul edeceğini bildirdi ve Network 21’e karşı yasal süreç böylece bitmiş oldu. Amway de, kendisi tarafından hazırlanmamış materyallerin İngiltere ve İrlanda’da dağıtımını yasaklayan bir bildiri yayınladı ve bu ülkelerdeki iş modelinde bir dizi değişikliğe gitti.

Network 21, Amway bünyesindeki alt ekip örgütlenmelerinin en önemli örneğidir. Geçtiğimiz haftalarda, uzun süredir mücadele ettiği kansere yenik düşüp ölen Jim Dornan, işte böyle bir yapıyı eşiyle birlikte oluşturan bir öncü, bir büyük lider. Amway’in Yönetim Kurulu Başkanı Steve Van Andel kendisi için “Jim Dornan’ın organizasyonu Kuzey Amerika kökenlidir ama bütün dünyaya etki yapmıştır. İşini, başkalarının yanında yer alarak, onların kendi potansiyellerini anlamalarına ve ortaya çıkarmalarına yardımcı olarak büyüttü. Onu özleyeceğiz.” diyordu.

Copyright © Doğrudan Satış Dünyası. Tüm hakları saklıdır.

 

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: