Network Marketing Sektöründe Kullanılan Tanımlamalar

Network Marketing sektöründe birçok farklı tanımla karşılaşabilmekteyiz. Yazılarımızda veya herhangi bir yerde bu tanımları görünce şaşırmamanız ve bilginizin olması açısından ayrıca inceleme gereği duydum.

Bu yazıyı okumadan önce Network Marketing Nedir yazısını mutlaka okuyunuz.

Network Marketing: Türkçe karşılığı “Ağ Pazarlama”dır. Bu sistem/sektör’ün en genel tanımıdır.

Multi Level Marketing (MLM): Türkçe karşılığı “Çok Katlı Pazarlama”dır. Network Marketing'in bir alt tanımıdır. Ve aslında yaptığımız/anlattığımız işi anlatan en dar tanımdır. Para kazanacağımız kademelerin yüksek olduğu anlamını taşır(çok katlı …). Birkaç kademeden kazandıran sistemlere Network Marketing diyebiliriz fakat MLM diyemeyiz.

Direct Selling: Türkçe karşılığı “Doğrudan Satış”tır. Buda farklı bir tanım olmasına karşın yine Network Marketingin alternatif tanımlamalarından biri olarak düşünülebilir. Bir şirket kaçıncı kademeye kadar para kazandırırsa kazandırsın(bu tek kademe bile olabilir), ürünlerini serbest girişimcileri aracılığıyla satıyorsa doğrudan satış tanımına uyuyor demektir.

**Burada İngilizce ve Türkçeleri ile beraber toplam 6 farklı kelime grubundan söz ettik. Bunlardan herhangi birisi karşımıza çıkabilir. Ben sitenin tümünde sadece Network Marketing tanımını kullanacağım.

Distribütör/Katılımcı: Bir Network Marketing şirketinde çalışan kişiye denir. Örneğin, “Ben X şirketinin distribütörüyüm.” gibi.

Network Marketer: Network Marketing sektöründe çalışan kişilere denir. Ve daha çok bu işi meslek edinmiş kişilerin unvanıdır. Türkçe karşılığı “Ağ Pazarlamacısı”dır.

Sponsor/Lider: Sizi dahil eden kişiye verilen ünvandır. İki tanımlama da karşımıza çıkabilir. Örneğin, “X kişisi benim liderim/sponsorum.”

Level/Kademe: Oluşturduğunuz ağdaki basamakların tanımlamasıdır. Örneğin, kaydettiğiniz ilk kişi sizin 1. kademenizdedir, onun kaydettiği ilk kişide onun 1. sizin 2. kademenizde olmuş olur. Level olarak da karşınıza çıkabilir. Biz yazılarımızda kademe olarak tanımlayacağız.

Reklamlar

, ,

%d blogcu bunu beğendi: