Neden Gidiyorlar?

Büyüme, her sektörde ve her işletme için önemlidir. Günümüzün zorlu rekabet ortamında büyüme, tümüyle başarısız olmamak için bir ön şart. Fakat bu olgu, doğrudan satış sektöründe, başka sektörlerde olduğundan çok daha büyük önem taşıyor, özellikle de “kayıtlar” tarafında.

Sektörde genellikle yüksek seviyelerde üye kaybı bir “veri”, bir “kaçınılmaz” olarak kabul edilegelmiştir. Fakat acaba böyle olmak zorunda mı? Belki de değildir. Öncelikle, genel üye kaybı nedenlerine bir göz atalım.

1) Kişisel

Ayrılanların bir kısmının nedenleri tümüyle kişiseldir. Kimya tutmamıştır bir şekilde, kendilerini orada hayal edemezler. Hobi olarak da olsa, sosyalleşme amacıyla ya da full-time bir iş kurmak için de olsa, bu herkesin başına gelebilir. Eğer gerçek neden buysa ve ardında gizlenmiş başka bir gerekçe yoksa, aslında burada yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Ama ya arkada başka bir neden varsa?

2) Sponsor

Bazı durumlarda ise ayrılığın nedeni sponsordur hatta bazen de bütün bir üst ekiptir. Belki sponsorun ilgide gösterdiği özensizliktir neden, belki kayıt sırasında yapılmış gerçekçi olmayan bir kazanç vaadidir. Buradaki mutsuzluğun nedeni salt iki kişinin arasındaki kişilik çatışması dahi olsa bence şirket yönetimi tarafından yapılabilecekler vardır bu alanda.

3) Şirket

Ve evet, bazen de şirketin kendisidir ayrılığa neden olan. Kötü bir müşteri hizmeti, zamanında yatırılmayan primler, tutulmayan sözler, sık sık değişikliklere uğratılan bir kazanç planı.. aklıma sadece ilk gelenler. Şirketin burada yapabileceklerini saymama hiç gerek yok sanırım.

Doğrudan satış işinde olanların sayıca büyük çoğunluğu bu işi part-time olarak yaptığından dolayı üye kaybını sıfıra indirmek elbette gerçekçi bir beklenti değildir. Ama yine de, her şirkette bu yönde yapılabilecekler olduğunu düşünüyorum. Bu yoldaki ilk adım da, ayrılıkların gerçek nedenlerini tespit etmektir. Bu adımı geçtikten sonra inanın gerisi kolay gelecektir.

Sizce de öyle değil mi?

Copyright © Doğrudan Satış Dünyası. Tüm hakları saklıdır.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: