Karalamanın Dayanılmaz Çekiciliği

İzleyenler bilir, yöneticiliğini yaptığım iki ayrı Facebook grubum vardır: Biri Doğrudan Satış Dünyası, diğeri de The World of Direct Selling adı altında ve İngilizce’dir. Birinin doğal olarak Türk izleyicileri vardır, diğeri ise İngilizce bilen, dünyanın dört bir yanından kişilerce izlenir. Her ikisinde de aşağı yukarı aynı bilgi ve haberleri paylaşırım sayfaları izleyenlerle. Fakat izleyici reaksiyonu iki sayfada çok farklıdır birbirinden.

The World of Direct Selling sayfasında herhangi bir doğrudan satış şirketiyle ilgili güzel bir haberi paylaştığım zaman çoğunlukla o şirketle ilgisi olanlar, hatta bazen olmayanlar da beğenilerini belirtirler. O şirketle olumlu bir bağı olmayanların neredeyse tamamı ise herhangi bir tepki göstermezler.

Doğrudan Satış Dünyası’nda ise bir firmayla ilgili bir bilgiyi, bir haberi paylaştığımda, o şirketle bir olumlu bağı olanlardan daha çok, rakip ekiplerde olanların karşı tepkisi gelir. Bu durum internet üzerinde böyle de, “gerçek” ortamlarda farklı mı? Pek değil. İş tanıtımına, kendi firmasının olumlu yönlerinden söz etmek yerine rakip şirketleri karalayarak başlayarak var.

20 yılı aşkın bir süredir bu sektördeyim. Türkiye Doğrudan Satış Derneği’nin 4-5 kurucusundan biriyim. Bu alanda ilk Türkçe kitabı yazan kişiyim. Yabancı dergilerde yazıları yayınlanmış ilk ve bilebildiğim kadarıyla da ne yazık ki hala tek Türküm… Diyeceğim ve tavsiyem o ki, ekibinde bulunduğunuz şirketi elbette öncelikle sevin, koruyun, onu övün. Ama hemen sonra da sektörde namusuyla iş yapmakta olan şirketlerin ve onların üyelerinin de hakkını teslim etmekten geri durmayın.

Ve çok iyi biliyorum ki bugün “A” şirketini kötüleyenlerin önemli bir bölümü, “A” şirketinin ekibindeyken “B” şirketini kötülüyorlardı. Üstelik herkes kendi işini bağımsız birer doğrudan satışçı olarak yürüttüğüne göre o kişileri “A” ya da “B” firmasında zorla tutan da yoktu. Bir doğrudan satışçı için şirketin, kazanç planının veya ürünlerin kendisi için uygun olmadığı görmek iki, haydi bilemediniz üç ay alır. Bundan fazla çalıştıysanız, aylarınızı hatta yıllarınızı verdiyseniz o firmanın ekibinde, lütfen kendinizden başka kimseyi suçlamayın. Hele hele doğrudan satış sektörünün tümüne zarar verecek söylemlerden de lütfen kaçının.

Farkında değilsiniz ama kendiniz de dahil, hepimize zarar veriyorsunuz çünkü.

Copyright © Doğrudan Satış Dünyası. Tüm hakları saklıdır.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: