Söyleşi: Roland Förster, ENERGETIX CEO’su

Bu hafta söyleşi konuğum, Türkiye’de pazara çıkma hazırlıklarının sonuna gelen ENERGETIX firmasının CEO’su Roland Förster. Almanya merkezli ENERGETIX, magnetli özel tasarım takılarını dünyanın birçok ülkesinde doğrudan satış yöntemiyle satmakta. Danışmanları olarak benim de katkıda bulunduğum hazırlık sürecinin ardından Türkiye’de faaliyete geçiyor ve 2 Kasım’da İstanbul’da yapacağı lansman toplantısıyla kapılarını Türk doğrudan satışçılarına ve müşterilerine açıyor.

Şimdi Roland Förster’e kulak verelim ve ENERGETIX, Türkiye ve beklentileri hakkında neler düşünüyor, kendisinden dinleyelim.

Mr. Förster, sizi biraz tanımakla başlayalım mı?

İşletme ekonomisi bölümünü bitirdikten sonra önde gelen bazı gıda firmalarında yöneticilikler yaptım ve son olarak da 2,500 kişilik bir şirketin CEO’su idim. ENERGETIX’i Almanya’da 2002 yılında bir ortağımla birlikte kurduk. 2007 yılından bu yana şirketin hem CEO’suyum ve hem de tek sahibiyim.

Sizi doğrudan satışa çeken neydi ve bu ne zaman oldu?

Satışı, ürün geliştirmeden başlayarak son tüketiciye kadar aracıları ortadan kaldıracak bir şekilde örgütleme fikri bana hep çok çekici gelmişti. Yapmak istediğim, müşterilerin ihtiyaçlarına ve arzularına daha iyi cevap verecek, optimum bir iş süreci oluşturabilmekti. Buna da aslında ENERGETIX’i Almanya’da kurmadan önce, 2001 yılında başlamıştım.

Sizce ENERGETIX’in temel taşları nelerdir?

Bizim işimizin iki temeli var: Nihai müşterilere bağımsız danışmanlar yoluyla özel tasarımlı takılar ulaştırıyoruz. Ve ek iş olanakları sunuyoruz. Danışmanlarımız yeni danışmanları yönlendirerek ek kazanç olanaklarına sahip oluyor ve onlara yol gösteriyorlar. Bu iki temel, ENERGETIX için eşit önemdedir.

Daha önce de Türkiye’ye geldiğinizi biliyorum. Size en çok neler cazip geldi?

Türkiye’nin, Avrupa’nın ekonomisinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Türkiye ayrıca bir çok açılardan ve sunduğu fırsatlarla mükemmel bir ülke. En popüler tatil yerlerinden biri olması da şaşırtıcı değil. İnsanların konukseverliğini gördükçe bir daha bir daha gelmek istiyorsunuz. Burada şirket olarak da kabul görmek bizi gerçekten çok sevindirecek. Ayrıca Almanya’daki genel merkezimizin Türk çalışanlar da ENERGETIX’in Türkiye’deki bu girişimi dolayısıyla heyecan içinde.

Gelecekte Türk pazarıyla ilgili beklentileriniz neler?

Gerek ekonomik açıdan ve gerekse de çok sayıdaki büyük projeler açısından Türkiye’nin bu denli gelişmiş olması çok etkileyici. Ekonomik büyüme çok açık ve bir çok ülke için de örnek teşkil ediyor. Dünyanın pek çok yerinde faaliyet gösteren ENERGETIX gibi bir firma için de alım gücünün artmakta oldupu bir yerde olmak çok iyi bir şey. Ayrıca takılarımızın Almanya’da yaşayan Türkler tarafından beğeni gördüğünü de biliyoruz. Bu açılardan bakınca, çok sayıda müşterimiz ve danışmanımız olacağından eminiz.

Eğer Türkiye’de birisini ENERGETIX’e danışman olarak kayıt edecek olsanız ona neler söylerdiniz?

Onlara da, dünyanın her yerindeki yeni danışmanlara ne söylüyorsam, onu söylerdim: Özel tasarımlı takılarımızla bu işe başlamak gerçekten çok kolay. Daha ilk adımlarınızda ve öyle fazla bir eğitime de ihtiyaç duymadan kolayca para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bir de tavsiye de bulunurdum ve sebat etmelerini, vazgeçmemelerini söylerdim. Bizim bütün başarılı danışmanlarımız bu ilkelerle çalışıyorlar. Çok yüksek kazanç seviyelerine ulaşmak mümkün ama kişinin, bu tavsiyelere göre ve kendisini vererek çalışması halinde.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim Mr. Förster. Bildiğiniz gibi uzunca bir süre ENERGETIX’e yönetim danışmanlığı yaptım. Bu heyecan verici lansman projesinin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmeliyim. Ümit ederim ENERGETIX bu canlı, fırsatlarla dolu ülkede bütün hedeflerine ulaşır. Sonlandırmadan önce eklemek istedikleriniz var mıydı acaba?

Türkiye’deki tüm bağımsız danışmanlarımızı Berlin’de yapacağımız bir sonraki Katalog Lansmanımıza davet etmek istiyorum. Gerçekten büyük bir etkinlik olacak bu. Fakat bir o kadar önemlisi de, çalıştığımız yerdeki atmosferi yaşamak… Genel merkezimizde herkes yaptığı işten mutluluk duyuyor ve çalışmaktan keyif alıyor. Herkes birbirine dostça ve sıcak davranıyor. Bir büyük aile gibiyizdir. Ama bunu herkesin bizzat kendisinin görmesi gerek. İşte bunun için de Ağustos 2014’te Berlin’e, yeni koleksiyonumuzu tanıtacağımız etkinliğe gelmeli herkes.

Ayrıca size de, Türkiye’deki lansman hazırlıklarımız sırasında bize verdiğiniz profesyonel destek için çok teşekkür ederim.

Copyright © Doğrudan Satış Dünyası. Tüm hakları saklıdır.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: