Ve Sonunda Herbalife’a Soruşturma Açıldı

Beklenen oldu ve ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), bundan birkaç hafta önce Herbalife hakkında bir soruşturma başlattığını açıkladı. Soruşturmanın içeriği hakkında ayrıntılı bir açıklama yapılmadı ama son bir-iki yıldır olanlara bakınca, tahminde bulunmak çok zor değil: Herbalife’in bir piramit düzen olup olmadığı araştırılıyor.

Şimdi sizi kısa bir tura çıkarıp, bu noktaya nasıl gelindi, onu anlatayım…

Pershing Square bir yatırım fonu, bunun kurucusu ve CEO’su da Bill Ackman isimli bir kişi. Aralık 2012’de Bill Ackman bir sunum yaptı kamuoyuna ve özetle, “Herbalife, bir piramit düzenden başka bir şey değildir. Şirketim ve ben Herbalife hisseleriyle açığa satış (*) yapıyoruz. Hisselerin değeri kısa zamanda ‘sıfır’a düşecek,” dedi. Daha sonra yaptığı açıklamaların birinde de, Herbalife’taki bu ‘kumar’ için 400-500 milyon Dolar arası bir para yatırdığını söyledi.

Ama işler pek de Bill Ackman’ın beklediği gibi gelişmedi. Bir kere Herbalife, son yıllarda dünya genelinde çok başarılı bir grafik çizmekte. Şirketin ciro artışı 2010’da %18, 2011’de %26, 2012’de %18 ve nihayet 2013’te de %19 olarak gerçekleşti. Karlılık derseniz, orada da hiçbir sıkıntı yok. Nitekim 2009 sonunda 20 Dolar civarında olan bir Herbalife hissesi, 2013 sonunda 79 Dolar oldu. Kısacası, dört yılda yatırımcılarına dört kat para kazandırdı.

Bu arada bir başka dev yatırımcı, 77 yaşındaki Carl Icahn girdi bu savaşın içine. Bill Ackman’ın aksine olarak Herbalife hisselerinin değer kazanacağını savunan Carl Icahn, Herbalife’ın hisselerinin %16.5’una sahip oldu. Bu arada bir %5’lik hisse de ünlü George Soros satın aldı.

Fakat bütün bunlar olurken Bill Ackman, yaptığı o ilk sunumdan sonra köşesine çekilip, beklemedi. Birçok kez farklı yerde sunumlar yaptı, gazetelere demeçler verdi, TV programlarında göründü ve ABD Kongre üyelerine mektuplar yazdı. Bütün amacı, Herbalife hisselerinin değer kaybetmesiydi, çünkü ancak o zaman kar edebilecekti.

A.B.D. Federal Ticaret Komisyonu da, Bill Ackman tarafından koparılan ve medyada da geniş yer bulan bunca yaygaradan sonra yapması gerekeni yaptı, Herbalife’ı mercek altına aldı. Şimdi neler olacak? Bu soruşturmanın bir-iki yıldan önce sonuçlanması beklenmiyor. Herbalife bu arada elbette faaliyetine devam edecek. Sonunda da Herbalife’ın bir piramit düzen olmadığı sonucuna varılacak. Bu da, tıpkı 1979’da Amway’in piramit düzen olmadığına hükmeden A.B.D.’ndeki ünlü mahkeme kararında olduğu gibi sektörün daha da güçlenmesine yol açacak.

Sektörü izleyenler hatırlayacaktır, Belçika Temyiz Mahkemesi de Aralık 2013′te verdiği bir kararla, Herbalife’in piramit tarzı bir iş yapmadığına hükmetmişti.

Herbalife CEO’su Michael O. Johnson, şirket personeline yayınladığı bildiride bu soruşturmayı kendileri için “olumlu bir gelişme” olarak nitelemiş. Tümüyle katılıyorum.

(*) “Açığa satış”, bir kişinin aslında kendinde olmayan hisse senetlerini satıp, belirli bir sürenin sonunda hisseleri satın alan kişiye teslim etmesidir. Bu yöntem, borsa yatırımcıları tarafından hisselerin düşüşe geçmesi beklendiğinde kullanılır. Burada amaçlanan, hisse senetlerinin yüksek fiyattan satılıp, daha sonra düşük fiyattan alınarak alıcıya teslim edilmesi ve aradaki farkın kazanç hanesine yazılmasıdır.

Copyright © Doğrudan Satış Dünyası. Tüm hakları saklıdır.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: