“Ground Floor Opportunity!”

Doğrudan satış sektöründe çok sık duyduğumuz bir kavramdır, “ground floor opportunity”. Apartman dairesi satın alırken kullanılan, “temelden girmek” olarak tercüme edilebilir. Bir şirkete hemen başlarda, kuruluşundan hemen sonra katılmayı ifade eder. Yeni bir şirkete katılmanın çok büyük kazançlar sağlayacağı iddiasıyla, doğrudan satışçıları çekmekte kullanılır.

Her şeyden önce biliyoruz ki her yeni şirket ciddi, dürüst, profesyonel, ürünleri başarılı demek değildir. Her sektörde olduğu gibi doğrudan satışta da her iki yönde örnekler vardır. Diyeceğim o ki, bir şirketin sadece yeni olması, beraberinde diğer önemli özellikler olmadıkça bir anlam ifade etmez. Şirketin yeni olmasından çok daha önemli olan, “Yarın da ayakta olacak mıdır?”, “Doğrudan satışçılara primlerini ödemeye devam edebilecek midir?” gibi sorulara verilecek cevaplardır.

Pazarda daha önce olmayan yeni bir şirketi, yeni bir markayı temsil etmek elbette bu yönleriyle cazip bir fırsat olabilir. Benim işin bu yönüne hiçbir itirazım yok. Benim sözüm, hani o soyağacı var ya, onun “tepesinde” olmanın müthiş bir fırsat olduğunu iddia edenlere. Türkiye’de yirmi yılını doldurmuş doğrudan satış şirketleri var. O şirketlere sonradan kaydolup, ilk günlerde katılanlardan çok daha fazla kazanan sayısız saha lideri tanıyorum.

Network marketing dünyasında bir şirkete “temelden girmeyi”, bu işte çok deneyimli ve sürekli yeni şirket arayışı içinde olan bir takım insanlar sürekli kovalarlar. Onlar, yani sahadaki bu “ağır toplar”, kısa sürede ekip kurar, ekiplerindekilere yüksek miktarlarda alımlar yaptırıp kısa sürede yüksek kazanç elde eder ve hemen başka bir yeni şirketin sunduğu temelden girmeye yönelirler.

“Temelden girme”nin büyük bir kazanç fırsatı olduğu fikri, bu işin temel ilkeleriyle de çelişir ve aslında piramit organizasyonların alanına girer. Öyle ya, kazanç miktarının soyağacının neresinde bulunulduğuna göre belirlenmesi sadece piramitlerdedir. Dürüst, ilkeli, sürüdürülebilir bir modelle işleyen bir organizasyonda şirkete bugün katılan bir kişinin, bundan örneğin, iki ya da üç yıl önce katılmış olana göre önündeki fırsatlar açısından hiçbir dezavantajı yoktur. Zaten bunun aksini söylemek, bir şirketin kendisini inkar etmesi demek değil midir? Yani, bugün katılanlara temelden girmenin büyük bir kazanç fırsatı olduğunu söylerseniz, iki-üç yıl sonra katılacaklara ne diyeceksiniz? Sakın o iki-üç yılın sonunda ortada olmak gibi bir kaygının olmadığı bir durum olmasın?

Copyright © Doğrudan Satış Dünyası. Tüm hakları saklıdır.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: