Doğrudan Satış: Gerçekler Anlatır, Öyküler Sattırır

Bu haftaki konuk yazar, Josh Marx. Kendisi 12 yıldan fazla bir süredir pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışıyor. ABD’de Peru State College’dan lisans, Nova Southeastern University’den de lisansüstü diploması var. Josh Marx halen dünyanın 43. en büyük doğrudan satış şirketi olan ABD merkezli Team National’da Pazarlama Direktörü olarak görev yapıyor.

Konuk yazar: Josh MarxDoğrudan Satış: Gerçekler Anlatır, Öyküler Sattırır

Yakınınızda ya da uzağınızda olsunlar farketmez, hedef kitlenizle şahsen, telefonla ya da sosyal medya aracılığıyla iletişim kurmak, doğrudan satış sektöründe sizin en önemli gündelik işleriniz arasındadır.

Günümüzde teknolojideki gelişmelerin sonucunda artık markanızla uyumlu bir sosyal medya iletişiminiz yoksa, pazarlama faaliyetleriniz boşa gidecektir. Markanızla ilgili doğru ve açık mesajların iletilmesi ise, sağlam temellerin oluşturulmasını sağlayacaktır.

Güvenilirlik

A. inanılırlık: güven yaratma yeteneği

B. inanma isteği: bir şeyin gerçek olduğunu kabul etme isteği

Müşterileriyle iletişime geçen, önerilerini dinleyen ve şikayetlerine olumlu bir biçimde yaklaşan, daima doğruları ve sadece doğruları söyleyen bir marka, müşteri sayısını daha kolay artıracaktır. Bu kesinlikle, kendinizi nasıl ifade ettiğinize ve müşterilerinizle nasıl bir iletişim kurduğunuza bağlıdır. Eskilerin söylediği gibi, “Dürüstlük, en iyi yoldur.”

Ortak Noktalar

Hedef kitlenizi daha çok tanıdıkça, bütün bu deneyim daha da zenginleşir. İnsanlar, hayallerine, ihtiyaçlarına ve arzularına yakın buldukları öykülere bayılırlar. Onlarla ortak bir zemin yakalamanız ve direkt olarak sizin yaşamınızdan öyküleri ve aldığınız dersleri paylaşmanız, doğrudan satıştaki başarınızı daha da ileri götürecektir. Öykü anlatımı, bir insanı herhangi bir şeye ikna etmenin en etkin yoludur. Başkalarıyla uzun soluklu ilişkilerin gücü, sadece sonuca odaklı olmaktan çok daha büyüktür. Duygusal bir bağ yarattığınızda bu, kesinlikle satışlarınıza da yansıyacaktır.

Tüketiciler, kendileriyle ilgili sorular sorulmasını, kendilerine kulak verilmesini ve ürünleri deneme fırsatının verilmesini isterler. Sizin firmanızın da, hedef kitleninizin bu beklentilerine odaklanmasını sağlamalısınız. Bir markayla ne kadar çok insan bir bağ kurarsa, o markanın hedef kitlesiyle daha derin bağlar kurma olasılığı da o ölçüde artacaktır.

Müşterilerle bağ kurmanın çok çeşitli yolları vardır. Hepsi de esasen, bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Copyright © Doğrudan Satış Dünyası. Tüm hakları saklıdır.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: