Başarılı Yönetim Danışmanlarının 6 Özelliği

Doğrudan satış sektöründeki danışmanlık kariyerim, şimdilerde beşinci yılında. Öncesinde de masanın diğer yanında yöneticiydim. Dolayısıyla müşteri-danışman ilişkisine her iki taraftan da bakma fırsatım oldu. Danışmanlık işinde başarılı olanları diğerlerinden ayıran bazı temel farklar var. Bunları da aslında altı başlık altında özetlemek mümkün.

Bu hafta bunları paylaşıyorum sizlerle.

Bilgilerini Güncel Tutarlar

Başarılı yönetim danışmanları günümüzün hızla değişen ortamında yenilikleri yakından izler ve işlerine etki edecek tüm bilgilerini güncel tutarlar. En az bir uluslararası dile hakimdirler ve dünyada olup bitenden haberdar olurlar. Bu sayede de müşterilerine önerdikleri reçetelerle, onların rakiplerinden ayrışmalarına önemli ölçüde yardımcı olurlar.

Gerçek Resmi Görürler

Müşteriler, işlerinde bir sorun ya da gelişmeye muhtaç bir alan olduğunu düşündükleri için danışmana ihtiyaç duyarlar. Fakat sorun, her zaman müşterinin olduğunu sandığı yerde ve boyutta olmayabilir. İyi bir danışman, bunu çok kısa süre içinde görebilen ve gösterebilendir.

Dışarıdan Bakarlar

Başarılı danışmanlar müşterisinin işini kendi işi gibi sahiplenirler ve aynı heyecanı duyarlar. Ancak bir yandan da kendisinden beklenen danışman rolünde başarılı olmak için dışarıda kalmayı, işe ve sorunlara dışarıdan bakmayı sürdürürler. Bu, danışmanın objektif olabilmesi için ön koşuldur.

Güçlü Dururlar

İyi bir danışman, doğru olduğuna inandığı önerilerin arkasında müşterisine karşı güçlü bir biçimde durur. Müşterisinin eğer yanlış bir karar almakta olduğunu görürse de açık bir biçimde kendisini uyarır, riskleri gösterir. Onun için önemli olan sözleşmesinin yenilenmesi değil, projenin başarıyla tamamlanması ve geride memnun bir müşteri bırakmış olmasıdır.

Nazik ve Ölçülüdürler

Müşteri, ona ihtiyacı olduğu için bir danışmana başvurur. Eğer yapabilseydi, sahip olduğu bilgi ve olanaklarla zaten kendisi yapardı. Fakat danışmanın iyisi, bunu hiç bir zaman müşterisine tepeden bakma, onu küçük görme amacıyla kullanmaz. Ek olarak çözüm önerilerini de dikte ettirmeye çalışmaz, nedenleriyle birlikte anlatır.

Bilgilerini Cömertçe Paylaşırlar

Danışmanın görevi, işini bitirdiğinde müşterisi olan kurumu aynı sorunu bir daha yaşamayacağı bilgi seviyesine çıkarmaktır. Başarılı bir danışman, reçetesi uygulandığında kendisine aynı nedenle ihtiyaç duyulmayan ve fakat, doğru reçeteler verdiği için de, başka ihtiyaçlarda hep akla ilk gelendir.

Her işte olduğu gibi danışmanlar arasında da iyiler ve iyi olmayanlar, başarılılar ve başarısızlar var. Danışmanlarla çalışmak isteyenlere de, buradaki seçimlerini doğru yapmak düşüyor.

Copyright © Doğrudan Satış Dünyası. Tüm hakları saklıdır.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: